Rankinis

Rankinis  –  komandinio sporto šaka. Žaidimo metu, dvi komandos varžosi tarpusavyje ir siekia pelnyti kuo daugiau įvarčių, mesdami kamuolį į priešininkų vartus.

Vienu metu žaidžia po septynis kiekvienos komandos žaidėjus, 6 žaidėjai ir 1 vartininkas. Paprastai žaidžiami du kėliniai po 30 minučių, laimi ta komanda, kuri pelno daugiau įvarčių. Žaidimas dažniausiai žaidžiamas salėje, kurios ilgis 40 metrų, o plotis 20 metrų.

Rungtynėse būna viena pertraukėlė, kurios trukmė 15 minučių. Kaip ir krepšinyje, po pertraukos komandos apsikeičia aikštės pusėmis. Be to, kiekvieno kėlinio metu, komandos gali imti po vieną minutės pertraukėlę. Jei rungtynės baigiasi lygiosiomis, skiriamos papildomos 5 minutės, išsiaiškinti nugalėtoją. Jei jų nepakanka, skiriamos dar 5 minutės, o jei ir po papildomo laiko laimėtojas nėra aiškus, metama 7 metrų baudinių serija.

Žaidimas yra pakankamai greitas ir rezultatyvus. Įprastai rungtynių metu kiekviena komanda pelno maždaug 20-35 įvarčius. Rankinis žaidžiamas su apvaliu, pripučiamu odiniu arba sintetinio audinio kamuoliu. Kamuolys turi neblizgėti ir nebūti slidus.

Vyrams kamuolys yra šiek tiek didesnis ir sunkesnis (skersmuo 18-19 cm, svoris apie 450 g) moterims kamuolys šiek tiek mažesnis ir lengvesnis (skersmuo 17,2-17,8 cm, svoris 350 g). Vaikams kamuoliai būna dar lengvesni. Svarbiausias tikslas, rankomis varant bei pardavinėjant kamuolį vienas kitam, įmušti jį į priešininkų vartus. Vienas žaidėjas gali laikyti kamuolį rankose ne ilgiau nei 3 sekundes. Be to, laikant kamuolį negalima žengti daugiau nei 3 žingsnius, po tiek žingsnių žaidėjai privalo perduoti kamuolį kitiems komandos nariams. Žaidėjai gali būti keičiami neribotą kiekį kartų, tačiau naujas žaidėjas į aikšte įžengia tik tada, kai ją palieka kitas žaidėjas.

Žaidime yra du vartininkai. Tik jie vieninteliai gali būti vartų aikštelės plote. Šiame plote jie gali liesti kamuolį bet kuria kūno dalimi, be jokių apribojimų judėti su kamuoliu aikštelės ribose. Teisėjauja du teisėjai. Jei kyla ginčų, jie sprendžiami bendru sutarimu. Pažeidus taisykles gali būti skiriamas įspėjimas, pašalinimas iš aikštelės 2 minutėms arba diskvalifikacija. Vienų rungtynių metu, žaidėjas gali gauti vieną įspėjimą, komanda – tris. Diskvalifikacija taikoma, jei žaidžiama itin grubiai ir nesportiškai. Jei žaidėjas diskvalifikuojamas, jis privalo palikti žaidimo aikštelę ir atsarginių žaidėjų suolelį. Vietoj diskvalifikuoto žaidėjo, leidžiama žaisti kitam žaidėjui.

Rankinis žaidžiamas su specialia apranga, tai yra tos pačios spalvos marškinėliai ir šortai. Vartininkas paprastai dėvi skirtingos spalvos marškinėlius nei kiti komandos nariai.

Rankinį žaidžia ir vyrai, ir moterys. Be įprasto rankinio dar žaidžiamas mini rankinis, paplūdimio rankinis ir net neįgaliųjų vežimėliuose sėdinčių asmenų rankinis. Kiekvienam žaidimui taisyklės gali būti šiek tiek pakoreguojamos.

Lietuvoje žaidimas pradėtas žaisti XX a. pirmoje pusėje. Šiandien žaidimas yra pakankamai populiarus ir net įtrauktas į Olimpinių sportų sąrašą. Tiesa, vienu metu žaidimas buvo pašalintas iš Olimpinių žaidynių, tačiau 1972 m. vėl įtrauktas į sąrašą. Žaidimas gana sudėtingas, nepaisant to, jis yra ganėtinai populiarus ir tarp moterų, ir tarp vyrų. Tai nėra labai senas žaidimas, todėl savo populiarumo viršūnės šis žaidimas dar nėra pasiekęs, nepaisant to, rankinis jau įtraukas į Olimpinių sportų sąrašą, o tai jau nemažas pasiekimas, kuris skatina įsitraukti į žaidimą vis daugiau žmonių.