Šachmatai

Šachmatai – tai sporto šaka, kuri lavina atmintį, analitinius gebėjimus, skatina loginį mąstymą, ugdo ištvermę ir kantrybę. Pažintis su šachmatų istorija, teorijos (ėjimų, taktikų ir kt.) mokymasis, praktiniai pratimai – taktikų ir kombinacijų kūrimas, žaidimas tarpusavyje. Šachmatų žaidimas moko sutelkti dėmesį, ugdo kūrybinius gebėjimus, skatina norą pažinti.

Šachmatai pagerina mokymosi procesą ir pažymius, lavina atmintį, gerina koncentraciją. Šachmatai žadina vaizduotę ir kūrybiškumą, moko savarankiškumo, vysto gebėjimą prognozuoti ir numatyti savo veiksmų pasekmes, įkvepia savimotyvacijai. Šachmatai moko moksliškai mąstyti. Šachmatai yra kantrybės, nervų, valios jėgos ir dėmesio koncentracijos išbandymas. Jie padidina gebėjimą bendrauti su kitais žmonėmis, patikrina ugdytinių sportiškumą konkurencinėje aplinkoje.

Daugelis nustemba išgirdę, jog šachmatai – taip pat sporto šaka. O treniruoja šis sportas kaip treniruokliai – treniruoja vieną svarbiausių organų – smegenis. Šachmatų partija yra vienas efektyviausių smegenų mankštos būdų, kuris ugdo loginį ir strateginį mąstymą. Jau ne vieną šimtmetį šachmatai laikomi prestižine ir intelektualia sporto rūšimi, kurios nauda smegenų veiklai abejonių nėra.

Pagrindinės šachmatų taisyklės

Šachmatais žaidžiama ant specialios šachmatų lentos (paprastai medinės). Lenta yra languota (dažniausiai juodai balta), o ant langelių išrikiuojamos žaidimo figūrėlės. Pastarosios taip pat turėtų būti dviejų spalvų – juodos ir baltos. Figūrėlės statomos ant priešingos spalvos langelių, tačiau juda nebūtinai tik jais. Figūrėlių judėjimas priklauso nuo jų rūšies (yra šešios rūšys: valdovas, valdovė (arba karalius ir karalienė), bokštas, rikis, žirgas ir pėstininkas). Pavyzdžiui, rikis juda tik įstrižai, tačiau vienas to paties žaidėjo rikis stovi ant balto, kitas ant juodo langelio, todėl teoriškai jie juda tik vienos spalvos langeliais, tačiau faktiškai – abiejų. Visų rūšių figūrėlių yra po dvi, išskyrus karalių, karalienę ir pėstininkus. Centrinė šachmatų figūra, be abejo, yra karalius. Praradus šią figūrėlę, skelbiamas pralaimėjimas, šachmatuose vadinamas žodžiais šachas ir matas, kurie išvertus iš persų kalbos reikštų, kad karalius yra miręs.

Artimiausios varžybos

Naujienos

Treneriai

Šrifto Dydis
Kontrasto Nustatymai