☎ (85) 276 7211 ✉ info@smtauras.lt
Žinia, kad šaškės – tai sporto šaka, daugeliui vis dar gali būti staigmena, tačiau vargu ar atsirastų tokių, kurie imtų ginčytis dėl šio užsiėmimo universalumo, lemiančio ir žaidimo populiarumą visame pasaulyje. Juk norint žaisti šaškėmis netaikomi jokie apribojimai, šiuo sportu be jokių suvaržymų gali užsiimti ir vyrai, ir moterys, ir vaikai, ir suaugę ar net senjorai. Norint užsiimti šia sporto šaka nereikalinga nei specialios aprangos, nei tam tikras fizinis pasirengimas, tad yra išties puikus būdas turiningai praleisti laisvalaikį.
Nuo kitų sporto šakų šaškės labiausiai skiriasi sritimi, kuriai lavinti užsiėmimas yra skirtas – žaidžiant reikia minimalių fizinių pastangų, bet štai kaip protinė mankšta žaidimas išties intensyvus. Žaidžiant šaškėmis nepaprastai ugdomi protiniai gebėjimai, lavinami skaičiavimo, loginio mąstymo sugebėjimai, atmintis, koncentracija ir gebėjimas susikaupti. Dėl šių priežasčių šaškės neretai tampa ta sporto šaka, kurios atstovais tėvai labiausiai norėtų matyti savo atžalas. Juk tai intelektualus sportas, kuriuo užsiimti nebūtina nei specialiai tam pritaikyta vieta, nei yra kokių kitų reikalavimų. O ir pats inventorius nėra labai gausus.
Taisyklės
Žaidėjų tikslas šaškėse – nukirsti visas priešininko šaškes arba sudaryti tokią situaciją, kad priešininkui nebeliktų ėjimų. Šaškės žaidžiamos paeiliui, po vieną ėjimą ant juodos spalvos langelių. Žaidimą pradeda šviesiosios (jei nesusitarta kitaip) ir einama tik įstrižai, po vieną langelį (taip vaikšto paprastos šaškės, nevirtusios damomis). Priešininko šaškė nukertama peršokant per ją, kirtimas yra privalomas ir gali būti atliktas pirmyn ir atgal. Vieno ėjimo metu gali būti atlikti keli kirtimai, jeigu peršokus šaškę atsiduriama langelyje šalia kitos kertamos šaškės. Iki galinės linijos („Karalių eilės“) nuėjusi šaškė pavirsta dama (šaškė apverčiama), kuriai suteikiamos papildomos galios – ji gali vaikščioti daugiau negu po vieną langelį iki pat lentos kraštų tiek prieš kirtimą, tiek po jo. Šaškė pavirsti dama gali ir kirtimo metu, jeigu viename iš kirtimo etapų ji atsiduria ant galinės linijos.
Šaškių variantai
Paprasti variantai
Skiriasi šachmatų lentos dydžiu (8×8, 10×10, 12×12), šaškių skaičiumi ir ėjimų, kirtimų, virtimo damomis taisyklėmis.
- Tarptautinės šaškės (international draughts arba Polish draughts)
- Angliškos šaškės (English draughts, arba American checkers, arba straight checkers)
- Braziliškos šaškės (Brazilian checkers)
- Kanadiškos šaškės (Canadian checkers)
- Pool checkers
- Ispaniškos šaškės (Spanish checkers arba Spanish pool checkers)
- Rusiškos šaškės (Russian checkers, arba shashki checker, arba Russian shashki checkers)
- Itališkos šaškės (Italian checkers)
Didesnės modifikacijos
Skiriasi ne tik šachmatų lentos dydžiu (7×7, 8×8, 10×10, 12×12), šaškių skaičiumi bei ėjimų, kirtimų, virtimo damomis taisyklėmis, bet ir ėjimo kryptimis, žaidimo tikslu (pvz., kirstuke šaškes reikia kuo greičiau prarasti), papildomomis figūromis.
- Turkiškos šaškės (Turkish draughts arba dama) – šaškės eina tiesiai arba į šoną (ne įstrižai, kaip visose kitose šaškių versijose)
- Kirstukas (Suicide checkers, rus. поддавки) – „antišaškės“, žaidimo tikslas kuo greičiau visas šaškes pakišti priešininkui, kad šis privalomai nukirstų.
- Laska (angl. lasca) – šią šaškių versiją sukūrė buvęs pasaulio šachmatų čempionas Emanuelis Laskeris (Emanuel Lasker).
- Českeriai (angl. cheskers) – sugalvotas Solomono Golombo (Solomon Golomb).